Velkommen til min hjemmeside om silkehøns

Hvide med skæg stamme 1
Hanen her er fra Holland.
En høne er også fra Holland fra 2023, men fra en anden opdrætter.
1 høner fra 2023 af egenavl, 1 høne fra 2024 af egenavl.
Alle 3 høner med god type og top og skæg.
Sorte med skæg
Dette kan man kalde en blandet flok
Hane er sorte med skæg, ikke så meget skæg men ingen synlige hagelapper.
Så er han sort uden brunt i halskraven, typen ( formen) er heller ikke for god, lidt højstillet, men han er sort.
Han har så 2 sorte høner, 4 splash høner, 1 perlegrå høne, 2 dalmatiner (usa type) 1 brun mothlet høne (usa type) nå ja så en blå perlegrå isabel høne, så kom ud af splash og perlegrå i 2025, hun er kun en klappe høne med mit barnebarn, så hun regnes ikke helt med i avlen.
USA typerne er et forsøg på at få lidt livskraft ind i mine sorte og blå, men hvad der kommer må tiden vise, det kan vise sig at blive noget skidt men håber på lidt godt også.
Der skulle gerne komme sorte og blå kylllinger ud af det.
Hvide med skæg 1
30-01-2025
Desværre ingen æg den sidste uge, men det skal nok komme igen, hønerne der var skruk er ved at være vendet fra.
Der har været god befrugtning på de æg der er kommer, næsten 100%, der klækker så kun 70%.
Har fået 10 hvide kyllinger af denne stamme, alle tegner godt, kun en har lidt dårlig bag-tæer, renset er meget fine og det er store og kraftige kyllinger som vokser godt til.
22-01-2025
Så kom der gang i æglægningen ca. 2 æg om dagen fra de 3 høner, det er ok, der har været befrugning på de første æg og de første kyllinger er kommer.
Med æglægning kommer der så skrukhønerne også og 2 af høner har så lige valgt at blive skæg samtidig, så de er sendt til afskrukning i nogle dage, så håber jeg de kommer i gang igen
04-01-2025
Der er kommet lidt gang i denne stamme, får 1-2 æg om dagen.
De første er lagt i maskinen og skal klække d 8 januar så må vi se om der kommer nogle kyllinger
Splash stamme 2026
Den kan godt se lidt rodet ud, men en masse farver blandet sammen.
Det er helt med vilje, nogle af dem er forsøg.
Den hvide høne er bestemt et forsøg på at få noget størrelse og bedre farver på de splash.
De andre høner er splash og blå.
Håbet med de to gamle haner ( far og søn) er at få lavet en masse splash, især haner, som der mangle i den rette farve og størrelse.
Desværre er der ikke kommet så mange æg endnu og de få der har været ruget på har ikke været befrugtet.
Så det er nok tid til at finde saksen frem og få dem klippet bag i så der ikke er så meget dun i rumpen på dem.
Hvide med skæg
I 2026 skal der laves en masse hvide med skæg, 2025 gik ikke så ventet, så i 2026 skal alle sejl sættes til, har desværre ikke nogle god hvide haner, har den gamle fra Holland og måske en ung fra 2025 som måske for lov til at blive prøvet, eller skal den gamle vildfarvet hane fra Holland bruge i den en stamme, for han har den rigtig type, gode hovedele og rigtig form på skæg.
Vildfarvet med skæg.
Har den gamle hane fra Holland, en ung hane fra 2025 som ligner sin fader meget, både i type og farve, har så den på billedet oven over her, han har en rigtig kraftig farve, god hoved med godt skæg og fin kam, men typen er ikke særlig god, men måske med et pat gode hvide høner, med god størrelse og type håber jeg på at han kan give lidt mere farve.
Har en gammel vildfarvet høne, har så gemt 5 høner mere, de er lidt forskellige i farven, nogle lidt lyse, et par stykke tæt på den rigtige farve, så mulighederne er der for at lave noget godt.
Splash med skæg
Dem skal der også være plads til, har stadig de 2 "gamle" haner som er rigtig gode, håber på lidt bedre befrugtning.
Af høner er de 4 gamle splash tilbage også er der 4 unge splash, de vil alle indgå i avlen, nogle af høner vil nok blive sat til en sort hane.
Sort med skæg
Det er lykkes mig at finde en ren sort hane, typen er ikke så god med det kan jeg nok opveje med hønerne, har har jeg 1 gammel sort, 1 gammel blå høne, 2 unge blå høner og 2 unge sorte høner, de unge sorte har jeg har andre opdrættere, de er til blodfornyelse, men i første omgang skal de gå med den sorte hane.
Så er der vist ikke så meget plads tilbage.
Måske lige lidt høner i chokolad, dalmatiner og mothlet chokolade.
De 4 høner skulle være USA silkehøns, det vil sige de ikke er så store som de europæiske silkehøns, de har også lidt lys hud og en del mere fodbefjering en der er ønsket på silkehøns, de skal alle bruge til at få lidt mere livskraft ind i især de sorte, men de er ikke så gamle endnu så det bliver først til foråret de bliver sat i avl.