Velkommen til min hjemmeside om silkehøns
14-12-2021
En nyt forsøg.
En splash hane af egen avl 2021, han skal gå med 3 sorte høner, 2 splash og 2 blå høner alle af egen avl.
Den stamme er kun lavet da jeg ikke har kunne sælge hønerne, men de var for gode bare at afliver, så kan de lige så godt gøre sig nyttige, må se hvad farver der kommer, men det kan bliver en blandt flok, men håb om lidt splash.
05-11-2022
Her fra fik 2 haner chancen på landsdustillingen og det gi ok med den en med 94 point og 90 på den sidste.
Et par splash høner fik 95 og 93 hvilket var fint.
En blå høne fik 94 point
05-09-2022
Har en hane af de sene kyllinger som har en god farve, godt skaæg og god størrelse, håber så at den kan bliver klar til udstillingen 21-22- Oktober 2022 i Herning på Landsudstillingen, han mangler lige et par gode måneder så han går i et bur for sig selv og får alt det god der kan skaffe til ham, dåsemajs elsker han, så han får en halv dåse om dagen, det giver godt med energi, han er også glad for æbler og lidt brød, jo han bliver forkælet.
De unge høner bliver bedre for hvert dag og derbliver hæet sikker 6 stk til landsudstillingen.
22-08-2022
Der er kom en del splash kyllinger og der er også kommer nogle haner som der måske kan bruges, hønerne er jeg ikke så bange for i farven, men hanerne er meget forskellige i farven, så det bliver svært at vælge, håber på 4 hane og 4 høner til udstilling i år.
20-04-2022
De sidste kyllinger vokser godt til og er blevet flytte på gulvet og tjekket for fejl og fået nye strips på så jeg kan se hvilken stamme der er kommet fra.
Der er flere af de ældste der tegner godt, både i hane og høner og der er flere yngle høner på vej, så der bliver noget at udstille.
I de blå er kavlietetn lidt svingende, det er især farven jeg kikke på, men det er svært at bedømme, de skal fælde til voksne dragt før de får den rigte farve.
03-04-2022
Så kom de sidste kyllinger for i år, stammen at splitte op og hønerne er kommet på sommer græs, de skal lige gennem gået om nogle måneder for at se hvad der skal bruges igen til næste år.
De store kyllinger er blevet tjekket for fejl, de tegner godt, farven på de splash er lidt lys men det kan ændre sig, de blå er for mørke og kan der for ikke bruges så de er kommet væk, der er et par god haner på vej i blå og splash så der bliver noget at udstille, der er også nogle rigtig gode høner.
18-03-2022
Rigtig mang æg er der kommet og befrugtning har været næsten 100% og klækning % er høj.
Så det er blevet til en del kyllinger de sidste 4 rugninger, desværre er der en del mørkeblå kyllinger som jeg ikke kan bruge og nogle er solgt andre aflivet.
Der er kommet en del splash kyllinger, de er alle gemt, de første kyllinger har fået fod-ringe på og der er mange flere på vej, så der skulle gerne blive en del splash så de kan udstilles i 2022
23-02-2022
Så kom der gang i dem, masser af æg og befrugtning er også god og dem der er befrugtet klækker også, så det er blevet til en del kyllinger, de svinger meget i farven, især de blå, her er der en del mørkeblå og nogle enkelt lyseblå, men de mørke skal sælges da de ikke bliver gode til udstilling.
Der er komme lidt splash og nogle enkelt sorte, de bliver gemt da jeg gerne vil udstilel begge farver i år.
30-01-2022
Der kommer lidt æg men befrugtnign har været svingende, så alle dyren er kikket efter for klumper i rumpen og der er pillet lidt fjer så der er plads til hanen.
En par kylling mere er det blevet til.
11-01-2022
Den første kylling er kommet, den bliver muligvis splash.
Æglægningen er gået i stå igen, den høne der lagde æg er så blevet skruk, men der er kommet et par enkelt æg af de andre, men det er smår med æg med så mange høner, men det kommer nok.
01-01-2022
Der komme 1 æg om dagen, ikke meget men det er en start og dem der er lagt i rugemaskine er befrugtet, så må vi se hvad farvne på kyllingerne bliver, det er en mørkeblå høne der ligger æg og med en splash hane kan det bliver hvad som helst farve, men håber på lyseblå eller splash.
AnneDorthe
28.07.2022 17:53
Hvor er hanen her smuk
Tommy
11.01.2022 19:14
Hej
Det er øreskiverne og de skal være turkisblå det skal silkehøns have
Birthe Nikolajsen
03.01.2022 14:16
Hej Tommy
Mine silkehøns har et blåt mærke på kinden, hvad er det? hvad hedder et sådan mærke, jeg synes den er køn, men har den betydning i avl?
Sorte med skæg
Dette kan man kalde en blandet flok
Hane er sorte med skæg, ikke så meget skæg men ingen synlige hagelapper.
Så er han sort uden brunt i halskraven, typen ( formen) er heller ikke for god, lidt højstillet, men han er sort.
Han har så 2 sorte høner, 4 splash høner, 1 perlegrå høne, 2 dalmatiner (usa type) 1 brun mothlet høne (usa type) nå ja så en blå perlegrå isabel høne, så kom ud af splash og perlegrå i 2025, hun er kun en klappe høne med mit barnebarn, så hun regnes ikke helt med i avlen.
USA typerne er et forsøg på at få lidt livskraft ind i mine sorte og blå, men hvad der kommer må tiden vise, det kan vise sig at blive noget skidt men håber på lidt godt også.
Der skulle gerne komme sorte og blå kylllinger ud af det.
Splash stamme 2026
Den kan godt se lidt rodet ud, men en masse farver blandet sammen.
Det er helt med vilje, nogle af dem er forsøg.
Den hvide høne er bestemt et forsøg på at få noget størrelse og bedre farver på de splash.
De andre høner er splash og blå.
Håbet med de to gamle haner ( far og søn) er at få lavet en masse splash, især haner, som der mangle i den rette farve og størrelse.
Desværre er der ikke kommet så mange æg endnu og de få der har været ruget på har ikke været befrugtet.
Så det er nok tid til at finde saksen frem og få dem klippet bag i så der ikke er så meget dun i rumpen på dem.
Hvide med skæg
I 2026 skal der laves en masse hvide med skæg, 2025 gik ikke så ventet, så i 2026 skal alle sejl sættes til, har desværre ikke nogle god hvide haner, har den gamle fra Holland og måske en ung fra 2025 som måske for lov til at blive prøvet, eller skal den gamle vildfarvet hane fra Holland bruge i den en stamme, for han har den rigtig type, gode hovedele og rigtig form på skæg.
Vildfarvet med skæg.
Har den gamle hane fra Holland, en ung hane fra 2025 som ligner sin fader meget, både i type og farve, har så den på billedet oven over her, han har en rigtig kraftig farve, god hoved med godt skæg og fin kam, men typen er ikke særlig god, men måske med et pat gode hvide høner, med god størrelse og type håber jeg på at han kan give lidt mere farve.
Har en gammel vildfarvet høne, har så gemt 5 høner mere, de er lidt forskellige i farven, nogle lidt lyse, et par stykke tæt på den rigtige farve, så mulighederne er der for at lave noget godt.
Splash med skæg
Dem skal der også være plads til, har stadig de 2 "gamle" haner som er rigtig gode, håber på lidt bedre befrugtning.
Af høner er de 4 gamle splash tilbage også er der 4 unge splash, de vil alle indgå i avlen, nogle af høner vil nok blive sat til en sort hane.
Sort med skæg
Det er lykkes mig at finde en ren sort hane, typen er ikke så god med det kan jeg nok opveje med hønerne, har har jeg 1 gammel sort, 1 gammel blå høne, 2 unge blå høner og 2 unge sorte høner, de unge sorte har jeg har andre opdrættere, de er til blodfornyelse, men i første omgang skal de gå med den sorte hane.
Så er der vist ikke så meget plads tilbage.
Måske lige lidt høner i chokolad, dalmatiner og mothlet chokolade.
De 4 høner skulle være USA silkehøns, det vil sige de ikke er så store som de europæiske silkehøns, de har også lidt lys hud og en del mere fodbefjering en der er ønsket på silkehøns, de skal alle bruge til at få lidt mere livskraft ind i især de sorte, men de er ikke så gamle endnu så det bliver først til foråret de bliver sat i avl.